www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Co může rodič očekávat od ENDOKRINOLOGA?  Tisk   Email
Napsal MUDr. Alexandra Moravcová   |   Čtvrtek, 07 srpen 2008
MUDr. Alexandra Moravcová, klinická pediatrička se zaměřením na endokrinologii a obezitologii píše o problému obezity z pohledu endokrinologie

Co se děje na endokrinologii?

Endokrinolog po podrobné anamnéze s vyhodnocením všech rizikových faktorů v rodině dítě zváží, změří, určí BMI a zařadí jej do grafu, z kterého pak odečte, zda jde o nadváhu či již o obezitu a určí procento tělesného tuku. Odebere krev ke zhodnocení všech parametrů, které hrají roli v regulaci váhy a souvisí s metabolismem tuků a cukrů, u výraznější obezity je třeba vyšetřit i jaterní testy a ultrazvuk jater k vyloučení steatozy (ztučnění) jater.
Celý článek...
 
Co může rodič očekávat od PEDIATRA?  Tisk   Email
Napsal MUDr. Alexandra Moravcová   |   Čtvrtek, 07 srpen 2008
První návštěvy u pediatra
 
Každé dítě projde od narození u svého praktického pediatra preventivními prohlídkami, při kterých se komplexně hodnotí mimo jiné váha, výška a psychomotorický vývoj.
Zkušený dětský lékař při znalosti rodinné anamnézy, somatotypu rodičů a celkového vývoje dítěte většinou upozorní včas na stoupající váhu, která již vybočuje z normy dané věkem, výškou a genetickými dispozicemi.

Celý článek...
 
BUDOVÁNÍ SEBEDŮVĚRY DÍTĚTE A NÁCVIK SOCIÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Čtvrtek, 07 srpen 2008
Mějte na paměti, že  obezita dítě trápí nejen na těle, ale i na duši. Dítě ví ze všech nelépe, že je tlusté, a není třeba mu to při různých příležitostech “předhazovat“. Děti, vyrůstající s problémy s nadváhou nebo obezitou nemají  tedy pouze problémy se stravováním a se zdravím, ale někdy i problémy psychického rázu.
Celý článek...
 
ŠPATNÁ RODINNÁ KOMUNIKACE U STOLU může přispívat k NEADEKVÁTNÍMU PŘÍJMU POTRAVY  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Společný stůl je prostorem, v kterém se mocně vychovává. Nenechte si tedy ujít tuto příležitost a nechť se stane společné stolování samozřejmým rodinným rituálem. I kdyby se měla sejít jen část rodiny v danou hodinu, nedopusťte, aby si členové rodiny odnášeli jídlo k televizi, k rozdělané práci, ke hrám u počítače. Naopak televizi vypněte a odneste mobilní telefony.
Celý článek...
 
JAK NABÍZET DĚTEM NOVOU POTRAVINU  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Každé nové jídlo je pro dítě "podezřelé", a tudíž k němu přistupuje odmítavě.
Celý článek...
 
POMALÉ ZMĚNY JÍDELNÍCH NÁVYKŮ MAJÍ DLOUHODOBÉ TRVÁNÍ  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Dobrou zprávou je, že aby jedinec nebo rodina nepřibírala dále na váze, není třeba dělat žádné dramatické změny v chování, není třeba držet diety.
Celý článek...
 
NENECHTE VYMIZET PŘIROZENÉ SIGNÁLY SYTOSTI U DĚTÍ  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Někteří výzkumníci poukazují, že příliš pevná rodičovská kontrola nad tím, co děti budou jíst může být kontraproduktivní, protože to může působit proti dětské přirozené schopnosti vnímat hlad a pocit nasycení.
 
Rodiče  tak nechtěně podporují  budoucí přejídání dítěte  tím, že u něj tlumí  fungování signálů  hladu a nasycenosti. Pokud se rodiče moc soustředí na to,  že má dítě dojíst to, co mu někdo jiný naložil na talíř  a nebo je  naopak striktně v jídle omezují, odnaučují je  reagovat spontánně na signály hladu a nasycenosti, jako to dítě umělo při narození.. Dítě jí přes moc nebo naopak tajně a vytváří si pocity viny ve vztahu ke konzumaci jídla.
Celý článek...
 
ZAKAZOVAT NEBO NEZAKAZOVAT DĚTEM JÍDLO?  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Zakázané jídlo je dělá žádoucnějším. Žádná potravina v rozumném množství není nebezpečná, Většina  potravin se dá nahradit potravinami podobné chuti ale s výhodnějším složením.  A úplně nejlepším řešením   je rozšiřovat spíše rejstřík potravin pro dítě  tak, aby si oblíbilo nějaké zdravé jídlo samo – metody jak na to závisí samozřejmě na věku dítěte.
Celý článek...
 
RODINA - NEJMOCNĚJŠÍ MODEL PRO STRAVOVACÍ NÁVYKY  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Obézní rodiče přispívají ke vzniku a udržení obezity svých dětí jak genetickou (dědičnou) výbavou, tak svým celkovým stylem života. Jako rodič ať chcete nebo nechcete, představujete pro dítě mocný vzor -  model.
 
Jisté je, že rodina je nejmocnější model. Dítě se odmala učí novému chování tím, že pozoruje a napodobuje chování lidí kolem sebe. Koho napodobuje nejvíce? Samozřejmě lidi, které dítě miluje, kteří jsou mu nejbližší, a tím jsou nepochybně rodiče, prarodiče a sourozenci.
Celý článek...
 
Rodič jako PRŮVODCE DÍTĚTE zdravým životním stylem  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Rodiče  jsou často bezradní v řešení problému, nakolik nechat  volbu v  množství a druhu  přijímaného jídla  v rukou dítěte. Jisté  je jediné - časem nastane doba, kdy se bude dítě rozhodovat zcela samostatně, Vy mu však můžete dát  základ, který ovlivní, jak se bude dítě chovat ve vztahu k jídlu a pohybu až bude bez vaší přítomnosti a zcela bez kontroly. Ve vaší moci tedy je, abyste svému dítěti  nenásilně vytvořili  počátek  zdravého životního stylu.
 
Má dítě geneticky dáno se přejídat a nebo se na tom podílí vlivy rodiny? Zatím na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, ale v každém případě  je role rodiny při formování správných stravovacích a pohybových návyků je nejvýznamnějším faktorem. Daleko významnější než známí hrdinové, herci, zpěváci či sportovci či později vliv vrstevníků, učitelů apod.
Celý článek...
 
ZHODNOŤTE SI SVOJI VÁHU  Tisk   Email
Napsal Jana Píchová   |   Středa, 06 srpen 2008
Jak jste na tom s Vaší Váhou si můžete zjistit ZDE.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 11 z 25
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.