www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
REDUKCE VÁHY U DĚTÍ a ZMĚNA STRAVOVACÍCH NÁVYKŮ  Tisk   Email
Napsal Tamara Starnovská   |   Pátek, 08 srpen 2008
Základem  redukčních diet je vždy snížení  energetického příjmu tak, aby byl nižší než energetická potřeba, optimálně při  zajištění příjmu všech základních  živin, vitaminů,  minerálních látek  a vlákniny. Při redukci v dětském věku je situace opačná. Nezbytné je na prvním místě zajistit potřebné dávky všech živin, vitamínů a minerálních látek potřebných pro konkrétní dítě v konkrétní situaci. Dítěti musíme přednostně zajistit dostatek potřebných látek pro stavbu a vývoj jeho organizmu. Vhodná skladba jídelníčku se proto liší v různém věku dítěte. Je třeba brát zřetel i na jeho celkový režim, zejména pohybovou aktivitu. Rozhodně nelze pouze bez rozmyslu a obecně snížit příjem konzumované stravy.

 

Každé dítě by se mělo naučit zásadám správné skladby stravy,  znát přiměřenou velikost jednotlivých porcí a vzájemnou souvislost a z ní vyplývající úpravy ve vazbě množství stravy na pohyb. Základním předpokladem úspěchu je naučit rodiče i dítě rozdělení jídel v průběhu celého dne. Zárukou úspěchu je postupné odvykání konzumace energeticky bohatých a reklamou vnucovaných pamlsků v průběhu dne a postupné odvykání slazeným nápojům. Výhodou je poskytnout návod rodičům, jak snížit energetickou hodnotu obvyklých pokrmů.

U dětí se v průběhu jejich vývoje mění nejen nároky na obsah energie ve stravě, ale i potřeba bílkovin a dalších živin. V období 4-6 let věku je to cca 1,5 g bílkovin (B) na kg hmotnosti a ve věku 7-10 let cca 1,2 g bílkovin. Obsah energie získávané z tuku postupně  klesá až k hodnotě obvyklé u dospělého = cca 30 procent energie je třeba uhradit tuky. Daleko významnější než u dospělého je však biologická hodnota stravy. To znamená, že je třeba dodržet potřebné množství kyseliny linolové (cca 1-2% celkové energie, n-3 a n-6 mastné kyseliny) a zdroje  bílkovin je třeba vybírat tak, aby byly hrazeny nejméně z 50 % kvalitními živočišnými zdroji.

Rámcové doporučené hodnoty energie a množství bílkovin pro děti a dospívající:

 

věk

energetický příjem

množství bílkovin

Chlapci

11 – 14 let   

231 kJ / 55 kcal / kg / den                  

1 g       B / kg / den

Chlapci

15 – 18 let  

189 kJ / 45  kcal / kg / den             

0,85 g  B / kg / den

Dívky

11 - 14 let   

197 kJ / 47 kcal / kg / den                  

1 g       B / kg / den

Dívky

15 - 18 let   

168 kJ / 40 kcal / kg / den              

0,84 g  B / kg / den

 

Jak z uvedeného vyplývá, výrazně odlišné je proto stravování a jídelníček u holčičky kolem 9 let věku a u mladíka v období puberty cca kolem 15 let věku.
Je třeba mít na paměti, že stravovací návyky a preference se fixují v období školní docházky, cca do 10 let věku, to znamená že v té době už jsou nevhodné návyky a nezdravá skladba stravy zabudovaná ve vědomí a děti své zvyklosti považují za normální a správné. Jinak se stravujícím dětem se ostatní posmívají, zejména, je-li jejich styl stravování akceptován a uznáván většinou.
Pokud by nebyla dodržena potřebná pravidla sestavení stravy pro děti v jednotlivých věkových kategoriích, hrozí dítěti různé zdravotní  i vývojové problémy. V celém cyklu redukčních opatření je také nezbytné dodržet stabilní a dostatečný (ve vazbě na věk a aktivity dítěte) aktuálně  upravovaný objem tekutin, jehož konzumace bude rozložena do celého dne a ne nárazová.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
< Předch.
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.