www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Děti s rodiči si užili AKTIVNÍ TÝDEN U MÁCHOVA JEZERA  Tisk   Email
Napsal Jana Divoká   |   Pátek, 08 srpen 2008
mch_3.jpgV týdnu od 29. července do 5. srpna 2008 proběhl pobyt rodičů (prarodičů) a dětí ve Starých Splavech u Máchova jezera. Letos se jej zúčastnilo 14 rodin, které měly možnost využít nabídky cvičení, sportovních her, turistiky a také se seznámit se zásadami zdravého životního stylu a rozumného snižování nadváhy.
mch1.jpg
 
Pobyt začal v neděli zdravou, vyváženou večeří a po ní úvodním povídáním, na kterém jsme se všichni seznámili a pověděli si, co nás během společně strávených dní na pobytu čeká.
Podle předpovědí jsme očekávali, že nám bude přát po většinu dní i počasí a tudíž dobře využijeme pláží u Máchova jezera, které skýtají mnoho vodních atrakcí.
Některým dospělým, ale i dětem se velmi zalíbil ranní nordic walking, kterým jsme začínali každý den. Velká pochvala patří všem, kdo se ráno odhodlal v 6:30 nastoupit s holemi a s dobrou náladou se vydat na toulky ranní přírodou v okolí Máchova jezera.
Díky tomu, že snídaně byla podávána formou švédského stolu, poskytla účastníkům příležitost si vyzkoušet, jak zvládají naučené zásady pro sestavování zdravého a vyváženého jídelníčku v reálném životě. Nejtěžší bylo zejména odolat bohatému výběru potravin, mezi kterými se vyskytly i potraviny méně vhodné jako například tvrdý salám, nutela či džem. Pravda, z počátku „mizely“ i tyto, pro redukční snahy ne moc vhodné potraviny, ale s každým dnem, kdy se klienti dozvídali více a více ze zásad zdravého životního stylu, se zkonzumované množství snižovalo.
 
Každé dopoledne se pro dospělé konala lekce cvičení – aerobiku pod vedením Jany Divoké a paralelně zajišťovala Zuzana Málková za pomoci Jiřího Divokého pohybový program pro děti. V průběhu týdne si děti, kromě plavání, her ve vodě i na suchu a plážového volejbalu, vyzkoušeli i minigolf či jízdu na vodních šlapadlech. Každý den byla také zařazena „hodinka povídání o zdravém životním stylu“. Povídali jsme si zejména o tom, jak ozdravit svůj jídelníček a zařadit více pohybu do svého života. Samostatná přednáška byla věnována rodičům, kteří se jejím prostřednictvím mohli seznámit se způsoby vedení dětí ke zdravému životnímu stylu, případně s tím jak přistupovat k dítěti s nadbytečnými kilogramy. Někteří rodiče s dětmi také využili možnost individuálních konzultací. mch4.jpg
Během pobytu jsme absolvovali spousty pěkných pěších výletů. Seznámili jsme se především s okolím Starých Splavů a navštívili nedaleké město Doksy. Odvážlivci měli v úterý odpoledne možnost vyšplhat po příkrých točitých schodech pozůstatku věže hradu Jestřebí a z vyhlídky zhlédnout panorama okolní krajiny.
mch2.jpgVrcholným zážitkem, během kterého si i nejeden dospělý, jak se říká, „sáhl na dno“, byl středeční pěší výlet Máchovou stezkou na hrad Bezděz. Samotná cesta ke hradu byla velmi příjemná, protože povětšinou vedla lesem, ale to nejhorší ještě na všechny čekalo – samotný výstup k hradu. Den před tím, nás sportovně založený správce Sporthotelu, kde jsme byli ubytováni, sice varoval, že na Bezděz vylezl jednou a víckrát už by se do toho nepouštěl, ale nevěřili jsme. Měli jsme! Avšak hrad byl i tak dobyt téměř všemi členy výpravy! Protože se jednalo opravdu o fyzicky velmi náročný výstup, bylo prominuto některým frekventantům, že drží v ruce místo ovoce, jogurtu nebo müsli tyčinky zmrzlinu či jinou sladkost. Omlouvá i ten fakt, že sortiment kiosků v podhradí zřejmě na lidi se zájmem o zdravou výživu až tak nemyslí.
Poslední den odpoledne pak vyvrcholila celopobytová hra a to „stezkou zdravého životního stylu“. Úkolem rodinných týmů bylo co nejrychleji projít vytýčenou trasu a během ní odpovědět na 15 záludných otázek. Všichni se moc snažili a na odpovědích bylo vidět, že celý týden bedlivě naslouchali tomu, co obnáší zdravý životní styl a jak by měl vypadat zdravý jídelníček.
Sláva vítězům a chvála všem, kteří pobyt absolvovali a opravdu se velice nažili. Za tým instruktorů pobytu bychom rádi poděkovali všem účastníkům za snahu, vytvoření prima atmosféry a věříme, že se na podobné akci s některými z nich setkáme i v dalším roce.
PS: Děti, nezapomeňte na svá předsevzetí a na konci srpna na e-mail napište, jak se je podařilo plnit.
Pro více fotografií z pobytu klikněte ZDE
Jana Divoká
 
< Předch.   Další >
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.