www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Poruchy příjmu potravy  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 23 červenec 2008
Obezita a poruchy příjmu potravy mají některé společné charakteristiky. Obezita hraje významnou roli v příčinách poruch příjmu potravy a přísné diety následované přejídáním zase při rozvoji obezity.

Pro poruchy příjmu potravy i obezitu je příznačná přehnaná  kontrola, nevhodné stravovací návyky a negativní myšlenky ve vztahu k vlastnímu tělu. Lidé s bulimií, záchvatovitým přejídáním či obezitou, mají často pocit, že nejsou schopni ovlivňovat jiné životní oblasti než oblasti týkající se jídla, váhy, tvaru těla apod. Pocit kontroly se snaží navodit dodržováním striktních pravidel  příjmu potravin – tedy dodržováním diety,  bulimici přidají navíc kompenzační chování  k přejedení, jako je zvracení, užívání projímadel a odvodňovacích léků. Striktní dodržování pravidel pro ně znamená sílu a úspěšnost, sebemenší porušení je výrazem slabosti.

Ve vztahu ke stravovacím návykům je pro bulimiky i obézní typické:

zákaz příjmu jídla v určitém časovém  úseku, odmítání určitých potravin nebo konzumace velmi malého množství potravin. To se střídá s obdobím přejídání se. Převládá tzv. černobílé myšlení, které se týká především jídla (jídlo je bud dobrém, nebo špatné, buď se přejídám, nebo hladovím, vyžaduji po sobě 100% úspěch, i sebemenší  porušení předsevzetí je výrazem naprostého selhání apod).  U bulimiků se vyskytují všechny příznaky ve větší míře, a navíc se oproti obezitě vyskytuje již výše zmíněné kompenzační chování (po přejedení se vyzvracejí nebo si vezmou projímadla).

Mentální anorexie
Většinou jde o velké hmotnostní úbytky, končící značnou podvýživou, někdy až smrtí. Jsou způsobené odmítáním jídla, používáním projímadel či zvracením po jídle a nadměrnou aktivitou. Účelem tohoto nebezpečného chování je zabránit skutečnému nebo jen domnělému tloustnutí. Důvodů vzniku mentální anorexie je více.
 
Základní charakteristiky mentální anorexie jsou:
  • Odmítání udržet si vyšší tělesnou hmotnost, než je minimální úroveň pro danou věkovou skupinu a výšku, vedoucí k odmítání jídla a hladovění
  • Intenzivní obavy ze ztloustnutí, a to i v případě vyhublosti
  • Narušené vnímání vlastního těla a nepřiměřená závislost sebehodnocení na nízké tělesné hmotnosti
  • U žen absence  alespoň tří  za sebou následujících menstruačních cyklů (důsledek nízké tělesné hmotnosti), v případě, že k tomu není žádný jiný zdravotní důvod. V případě, že užívají hormonální antikoncepci nemusí být toto kritérium naplněno.

 
Bulimie
Někdy se mohou objevit i stavy velkého přejídání, tzv. bulimie. V krátkém časovém období, obvykle menším než dvě hodiny, dochází k rychlé konzumaci jídla většinou vysoce energetického. Člověka ovládne nepřekonatelná touha se přejíst a nadměrný příjem potravy je zcela mimo jeho kontrolu. Potom následuje snaha odstranit nadměrný příjem energie, např. zvracením, projímadly. Tito lidé si uvědomují, že nejsou schopni jíst normálně. Po jídelních orgiích následují pocity viny, deprese apod. Tělesná hmotnost se během tohoto stavu může změnit i o několik kilogramů.
 
Základní příznaky bulimie:
  • Opakující se epizody záchvatovitého přejídání, pro které je příznačná konzumace velkého množství jídla nebo pocit ztráty kontroly nad jídlem
  • Opakující se nepřiměřená snaha zabránit zvýšení hmotnosti (například vyvolané zvracení,  zneužívání projímadel, diuretik, hladovky a cvičení v nadměrné míře)
  • Sebehodnocení nepřiměřeně závislé na tvaru postavy a tělesné hmotnosti.

 
< Předch.
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.