www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Hubnu a vypadávají mi vlasy  Tisk   Email
Napsal Jana Píchová   |   Úterý, 06 září 2011

Dotaz: můj věk je 15 let. Zhruba ve věku 14 let jsem začala držet redukční dietu. V oné době jsem vážila při své výšce zhruba 164 cm neuvěřitelných 104 kg. Musela jsem zhubnout. Měla jsem ze všeho nejradši sladkosti a různé pochutiny jako tatarku atd. Mou velkou výhodou byla pevná vůle. Začala jsem s radostí a kila šla dolů jedna báseň. Nejprve 5kg pak 10kg, ale pořád jsem to měla, dá se říci, pod kontrolou. Ale ouvej.. nastal kámen úrazu. Jednoho dne jsem se postavila na váhu a ta ukazovala 63 kg. Byla jsem štěstím bez sebe. Ale podívala jsem se do zrcadla a nestačila jsem se divit. Z mých krásně hustých vlasů, které mi každý záviděl, mi zůstalo jen chmýří. Vlasy mám neskutečně prořídlé, každý si toho všímá. Pani doktorka už se na mě dívá jako na anorektičku a rodiče si se mnou neví rady. Ano uznávám jim opravdu minimálně, ale nevím jak se mám odrazit abych znovu získala své vlasy a váhu si udržela. Ona touha po krásné postavě mne zcela zahltila. Nevím, zda mi můžete nějak pomoci, ale za radu nebo povzbuzení bych byla velice ráda. Přeji pěkný zbytek dne. (ještě jsem zapomněla zmínit, že oněch +- 40 kg jsem zhubla v průběhu 7-8 měsíců.)

Odpověď: Dobrý den, vážím si důvěry, se kterou jste nám svěřila svůj problém. Neuvážené snižování váhy bez podpory odborníka se může opravdu obrátit v závažný zdravotní problém. Padání vlasů, o kterém píšete, je pravděpodobně důsledkem podvýživy organismu a pravděpodobně nedostatkem některých živin. Rozhodně doporučuji nepodceňovat Váš současný stav, neboť dlouhodobá nesprávná výživa může vést závažným zdravotním problémům. Taktéž rozumím z Vašeho emailu, že Vás současná situace neuspokojuje a ráda byste ji řešila. Obraťte se na Vaši praktickou lékařku, aby Vám doporučila dietologa či jiného odborníka přes výživu, který by Vám pomohl s úpravou jídelníčku tak, abyste doplnila všechny důležité vitaminy a minerály, které Vaše tělo potřebuje. Můžete se též obrátit se na sdružení Anabell (www.anabell.cz), které se zabývá péčí o dívky, které mohou mít problém s mentální anorexií.

Velmi Vám držím palce, abyste se co nejdříve odhodlala vyhledat odbornou pomoc. Zdravím, J. Klinderová    

 
< Předch.   Další >
 
 




 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.