www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
LÉČBA DOSPÍVAJÍCÍCH S NADVÁHOU  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Čtvrtek, 07 srpen 2008
Je zde podstatný rozdíl mezi léčbou dospívajících s nadváhou nebo obezitou a mezi léčbou dětí. Ve většině situací, se teenager rozhoduje jaké potraviny bude jíst a kolik toho bude jíst. Rodiče tady nejsou ti, kdo dělají rozhodnutí, co za jídlo a kolik toho bude jejich syn nebo dcera teenager jíst. Rodiče mohou ovlivnit teenagera jedině tím, že budou sloužit jako model (tím, jak oni jedí a co jedí a jestli cvičí a žijí zdravě) a mohou ještě ovlivnit výběr potravin, které nakupují domů, ale tady jejich vliv končí.
 
Rodiče nemohou prosit, přemlouvat a ani vyhrožovat teenagerovi, aby jedl určité jídlo. Osobní preference dospívajícího, vrstevníci, škola, pracovní rozvrh a aktivity ve volném čase velmi ovlivňují jídelní návyky teenagera. Nicméně, oba rodiče a lékař mohou poskytnout teenagerovi informace o zdravém životním stylu, tedy a zdravém jídle a fyzické aktivitě, jestliže o to teenager požádá, jinak musí poskytnout teenagerovi volnost a nechat ho nebo ji, aby dělal svobodné rozhodnutí, ať už jsou tyto rozhodnutí dobrá nebo špatná.
 
Léčit dospívajícího s nadváhou je obtížné. Lékař může ukázat oběma, jak pacientovi, tak i rodičům, kde se pohybuje BMI dospívajícího na grafu BMI a může vyjádřit znepokojení z možnosti velkého váhového přírůstku v budoucnu. Nicméně, to může mít jen malý význam pro teenagera nebo jeho rodiče, obzvláště jestliže teenager dělá nějaký sport nebo jestliže rodiče očekávají, že dospívající ještě povyroste. Z tohoto pohledu je nejlepší, když je pacient - teenager ve stadiu uvažování o změnách. Jiná věc týkající se léčby dospívajícího s nadváhou je, že tato léčba není hrazená. Ledaže teenager splňuje kritéria pro metabolický syndrom, pokud ne, tak třetí strana plátcové nebudou hradit schůzku u lékaře ohledně redukce váhy, takže platba není poskytnuta za žádnou léčbu. Proto, všichni lékaři by měli být schopni pomoci dospívajícím s nadváhou tím, že je povzbudí k tomu, aby si uvědomili jak je důležitý zdravý životní styl a nabídnou jim informační materiály a internetové adresy.

Léčba obézních dospívajících

Obézní dospívající mají vážný chronický zdravotní stav. Léčba takových pacientů je pro praktického lékaře náročná. Nicméně, nenabídnutí léčby se rovná ignorování šance pomoci některým pacientům získat kontrolu nad stavem své situace, neléčení může zkrátit délku života a je bolestivé z mnoha důvodů. Jako minimum, co by měl lékař poskytnout  pacientům, je vysvětlení jejich BMI a zdravotních rizik s tím spojených a doporučit, kde by měli hledat informace na internetu. V mnoha případech, obézní dospívající potřebují projít stejným programem zaměřeným na redukci váhy, které se nabízejí dospělým. A to včetně použití stejné trojice procesů k tomu, aby pacienti porozuměli, že mají chronickou nemoc a dotazování se zda chtějí kontrolovat tuto nemoc. Ačkoliv zde není doporučení, kolik by obézní teenager měl zhubnout, lékař musí vzít v úvahu zda doporučit pacientům, aby se snažili si váhu udržovat, což znamená minimální váhové úbytky nebo jim doporučit zhubnout stejné množství tuku, jako se doporučuje dospělým, což je 1 až 2 lb za týden.(zhruba 0,5 až 1kg) Toto klinické doporučení je založeno na věku pacienta, stupni obezity a výšce. Například, 18 letá dívka, jejíž růst už skončil a má BMI 34, s žádnou komorbiditou, potřebuje stejný lékařský zásah jako dospělý, včetně možnosti farmakoterapie. Naproti tomu, pro 13 letou dívku s BMI 29 a s žádnou komorbiditou, je vhodný program pro redukci váhy, ale rozhodně ne použití farmakoterapie nebo operace. Toto je lékařské rozhodnutí které se musí dodržovat.


Shrnutí hlavních bodů:

1) (Prevalence) Převládání dětské obezity a obezity u dospívajících se zdvojnásobilo nebo až ztrojnásobilo za posledních 20 let a to jako důsledek nadměrného kalorického příjmu.
2) Obézní děti mají zkušenost s komorbiditou hypertenze, hyperlipidemie a cukrovkou v alarmujícím poměru. Lékaři musí vyšetřovat tyto obézní pacienty, jestli netrpí těmito nemocemi.
3) Pediatrický graf BMI je pro lékaře nejlepší nástroj, pro zjištění obezity u dětí a zjišťování pokroků v léčbě obezity.
4) Praktický lékař léčí rodiče obézního dítěte, kteří pak aplikují jejich zkušenosti z léčby na jejich dítě a tím léčí dítě. Stejný přístup, který je používán v léčbě obezity u dospělých, tak se používá i u dospívajících.
5) Farmakoterapie a chirurgický zákrok mohou být použity jen v extrémních případech.
6) Pochopení v jakém stádiu "Chtění změny" je pacient, pomáhá v léčbě  jak pacientovi tak i rodině.


 
< Předch.   Další >
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.