www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Které potraviny jsou pro mě vhodné?  Tisk   Email
Napsal Jana Píchová   |   Středa, 23 červenec 2008
Abys sám poznal(a), které potraviny jsou výborné pro hubnutí, které jsou pro hubnutí docela vhodné a které jsou zcela nevhodné, naučíš se používat semaforový systém.
Všechny potraviny si rozdělíme do tří barevných skupin, tak jako jsou barvy na semaforu – červená, žlutá a zelená.
 
semafor.jpg
 Skupina ČERVENÝCH potravin - stejně jako na semaforu červená barva znamená STOP - stůj, v našem semaforovém systému se červeným potravinám budeme snažit vyvarovat. Do červené skupiny patří jídla především tučná a sladká. Mají malou výživovou hodnotu, zato mají hodně joulů či kalorií. Ze sladkých jídel sem patří např. bonbony, cukroví, koláče, sladké moučníky, sladké limonády. Z tučných jídel šlehačka, husa, smažená jídla a další.

Skupina ŽLUTÝCH potravin - žlutá na semaforu znamená pozor, buď opatrný. Tyto potraviny můžeš jíst v omezeném množství, je dobré si hlídat si velikost porcí, které sníš. Do žluté skupiny patří většina potravin. Tyto potraviny jsou vhodné pro redukci hmotnosti, ale nemůžeš je přece jenom jíst v libovolném množství. Jsou důležité pro vyváženou skladbu potravin. Dodávají do těla důležité látky jako bílkoviny, vitaminy, minerály, vláknina, a přitom mají málo tuku. Mají méně joulů než potraviny červené, ale více než zelené. Patří sem například netučné mléčné výrobky či ovoce.
 
Skupina ZELENÝCH potravin - zelená na semaforu znamená jdi. Mnoho z těchto potravin, můžeš jíst libovolně bez omezení. Do zelené skupiny patří potraviny, které mají velmi málo energie - joulů. Není v nich obsažen tuk, zato mají hodně vitaminů, minerálů a vlákniny. Patří sem hlavně zelenina.


 
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.