www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Mám odpor k pohybu.  Tisk   Email
Napsal Jana Píchová   |   Čtvrtek, 22 září 2011

Dotaz: Dobrý den, lékař mi zjistil náběh na cukrovku z obezity. Jak zhubnout bez pohybu s dodržováním jídelníčku a hmotnost si udržet? S hubnutím bez pohybu už mám zkušenosti, dokonce kdysi před 8 roky (tehdy mi bylo 16) jsem se dopracoval na podváhu z BMI 26,5 na 18,7 bez pohybu a udržel si hmotnost 2 roky, pak jsem hrozně přibral (hmotnost se víc než zdvojnásobila),ze strachu z toho, jakou mám váhu se nevážím už spoustu let. S tím jídelníčkem je problém, že v 16 letech jsem ho byl schopen dodržovat, teď to nejde. Byl bych vám napsal vše podrobněji, ale když jsem zadal špatný kód z obrázku, tak se mi to vymazalo a nechci to celé psát znova. Byl tam i popsán můj odpor k pohybovým aktivitám, tak mi žádné rady o pohybovém režimu prosím nezasílejte, pohyb je pro mě totiž okrádání se o čas, co můžu využít jinak. Taky trpím poslední dobou nadměrným pitím coly light 2-4litry za den, ale doufám, že se po ní nepřibírá? I když je tam 0,1 kJ na 100 ml. Tolik coly piju ale jen dva roky. Poslední otázka je: Je cola light v takovém množství škodlivá? Jen to chci vědět. Jaroslav S.

Odpověď: Dobrý den Jaroslave, zdravé snižování váhy vždy souvisí s upravením jídelníčku se zastoupením všech složek potravy (sacharidy, bílkoviny, tuky) a zároveň se zvýšením pohybové aktivity. Obě uvedené aktivity dohromady jsou vhodné k systematickému snižování váhy. Vzhledem k tomu, že s váhou bojujete již tak dlouhou dobu a vzhledem k vašemu „odporu k pohybu“ a určité závislosti na uvedeném nápoji bych Vám doporučovala vyhledat psychologa nebo psychoterapeuta, se kterým byste si mohl o výše popsaném problému hlouběji popovídat. Pokud se týká nadměrného pití limonády, kterou uvádíte, rozhodně bych ji v takovém množství nedoporučovala, i přesto, že má málo cukru. Obsahuje ale jiné látky jako sladidla, barviva, která v takto nadměrném množství nemusí být tělu prospěšná. Jana Klinderová Píchová       

 
< Předch.   Další >
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.