www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
ŠPATNÁ RODINNÁ KOMUNIKACE U STOLU může přispívat k NEADEKVÁTNÍMU PŘÍJMU POTRAVY  Tisk   Email
Napsal PhDr. Iva Málková   |   Středa, 06 srpen 2008
Společný stůl je prostorem, v kterém se mocně vychovává. Nenechte si tedy ujít tuto příležitost a nechť se stane společné stolování samozřejmým rodinným rituálem. I kdyby se měla sejít jen část rodiny v danou hodinu, nedopusťte, aby si členové rodiny odnášeli jídlo k televizi, k rozdělané práci, ke hrám u počítače. Naopak televizi vypněte a odneste mobilní telefony.
Vytvořte u stolu pohodu, neřešte při jídle problémy, kdy vychováváte dítě negativně. Neřešte tedy při jídle manželské spory, nekárejte dětí za neúspěchy ve škole či jiné prohřešky. Pokud řešíte problémy, zda uděláme radost babičce rumem či bačkorami nebo zda půjdete o víkendu do zoo nebo na kolo, pak vychováte pozitivně. Vzájemně si nejen povídejte, ale i si navzájem naslouchejte.
Nedopusťte, aby bylo při jídle napětí. I když nesnášíte když se vyhazuje jídlo, odpusťte si výchovné pětiminutovky o hladových dětech v Africe, kdy do sebe dítě se slzičkami v očích tlačí poslední sousto dušené zeleniny s dávno vystydlými bramborami nebo naopak nekomentujete nevhodně, když si dítě přidává. Jak už jsem se zmínili v úvodu tato společná posezení vytvářejí chutové preference u dítěte. Nejen to. Dítě si všímá, jak s s jídlem zachází. Jestli se navaří a pak vyhazuje, zda náplní života je jídlo, nebo naopak asketismus, zda se střídá držení diety maminky s přejídáním – to vše dítě ukládá do paměti a utváří to jeho vztah k jídlu, postavě apod.
Plánujte při večeři společné aktivity. Nechte též dítě se aktivně zapojit do nákupů a přípravy zejména víkendového společného posezení. Taková hezky připravená sobotní snídaně může být ideálním startem do víkendu.

Důležité je, abyste do nového životního způsobu zapojili celou rodinu, tedy i ty členy rodiny, kteří nepotřebují hubnout. Zdravější způsob života prospěje v každém případě všem. Dítě se může těžko chovat jinak než tatínek, či bratr. A zlatá střední cesta - kompromisy pro všechny - se vždy dají nalézt. Pokud by členové rodiny, kteří nepotřebují hubnout, začali při novém způsobu života nechtěně hubnout, nechť si zaznamenávají několik dní, jaký mají energetický příjem. Postupně si potom budou přidávat energii v takovém množství, až se hmotnost ustálí. Při tom se budou snažit zachovávat pravidla hry, kterou hrajete vy, i dítě. Lepší stravovací návyky a zvýšení pohybové aktivity může přijmout za své každý člen rodiny.
Nakonec shledáte, že se vztahy v celé rodině utužily a budete žít lepší a radostnější život.

 
< Předch.   Další >
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.