www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz www.hravezijzdrave.cz
 

Databáze potravin
PRO DĚTI
Aktuality
Soutěž Hravě žij zdravě
Akce pro děti
Rodinné kurzy
Zdravá výživa
Pohybová aktivita
Strážci zdraví
PRO RODIČE
Rady pro rodiče
Čtení pro rodiče
PRO ODBORNÍKY
Pro pediatry
Pedagogové a trenéři
Výživa dětí
OSTATNÍ
Hry
Humor
Recepty
On-line poradna
Odkazy
Vyhledat
Kontakt
RSS

S T A T I S T I K Y
Co může rodič očekávat od PEDIATRA?  Tisk   Email
Napsal MUDr. Alexandra Moravcová   |   Čtvrtek, 07 srpen 2008
První návštěvy u pediatra
 
Každé dítě projde od narození u svého praktického pediatra preventivními prohlídkami, při kterých se komplexně hodnotí mimo jiné váha, výška a psychomotorický vývoj.
Zkušený dětský lékař při znalosti rodinné anamnézy, somatotypu rodičů a celkového vývoje dítěte většinou upozorní včas na stoupající váhu, která již vybočuje z normy dané věkem, výškou a genetickými dispozicemi.

 
Vývoj váhy a množství tuku

V prvních šesti měsících je hlavním ukazatelem prospívání dítěte pravidelný váhový přírůstek, který by měl být přibližně 150 až 250 g týdně. Kojené děti většinou přibývají u dolní hranice, uměle živené děti u horní hranice tohoto rozmezí. Samozřejmě i tady platí, že výjimky potvrzují pravidlo, a tak pokud je s vahou dítěte spokojen pediatr, nemusí se maminky ničeho obávat.

V druhém půlroce by měly být váhové přírůstky už menší, dítě začíná vydávat více energie s přibývajícími pokusy o pohyb. Platí, že do 1 roku věku by měl donošený kojenec zhruba ztrojnásobit svoji porodní váhu. U dětí se podíl tuku v těle mění periodicky. Významně stoupá v průběhu prvního roku života, kdy kojenec přibývá na váze rychleji, než roste. Z původních 10-17 % tuku po narození se jeho podíl zvyšuje na 25-30 % ke konci prvního roku, proto většina kojenců je baculatých.
V následujících 5 letech se podíl tuku u většiny zdravých dětí snižuje, jednak protože dítě roste a jednak začíná běhat a výrazněji se hýbe.

Kolem 6 roku se tento trend mění, nastává tzv. druhá fáze tvorby tukových zásob, podíl tuku začíná opět lehce stoupat. S nástupem do školy ubývá přirozeného pohybu a dítě se začíná i jinak stravovat. Tento stav je fyziologický a pokud nepřesahuje fyziologické váhové  rozpětí není se ho třeba obávat.
Riziko pro budoucí přetrvávání obezity je však tím větší, čím dříve přichází nadváha a obezita před touto druhou fází, to znamená čím dříve před šestým rokem má dítě nadváhu, tím je stav závažnější a je více než pravděpodobné, že bude s kily zápasit i v budoucnu.
Dalším kritickým obdobím pro ukládání tuku, zvláště u dívek je nástup puberty, kde začínají působit pohlavní hormony, které hrají svoji roli v zakulacování a utváření ženských tvarů.

Můžeme přemoci geny?
V rodinách, kde jsou oba rodiče štíhlí, si rodiče většinou sami všímají, pokud má dítě nějaké kilo navíc a hledají řešení a pomoc. V rodinách, kde je obezita zakódovaná u více členů širší rodiny, stoupající váhu nemusí vnímat jako problém, mají za to, že se s tím stejně nedá nic dělat. Není tomu tak. Dítě štíhlých rodičů má samozřejmě větší předpoklady, že při úpravě životosprávy z „toho“ vyroste, ale i dítě s genetickými dispozicemi k nadváze nemusí být obézní, jeho boj s nadbytečnými kilogramy bude těžší, ale začne-li se včas, lze i genetiku „přeprat“. Vedle genetických dispozic se na obezitě podílí jídelní zvyklosti celé rodiny a vztah k pohybu a toto je možno změnou životního stylu ovlivnit a nesprávné zvyklosti eliminovat.

Jak může pomoci pediatr?

Úkolem dětského lékaře je tedy rozpoznat, kdy už je třeba nadbytečná kila řešit a dítě odeslat do specializované poradny – na endokrinologii.

Pokud má dítě nadváhu a nejeví jinak žádné známky endokrinní poruchy, bylo by ideální, kdyby pediatr a sestřička s rodinou mohli probrat životosprávu, úpravu jídelníčku a nutnost pravidelného pohybu a teprve po té, pokud se nedostaví při dodržení probraných zásad kýžený efekt, bylo dítě odesláno k endokrinologovi. Ne všude však má pediatr čas a možnost to takto učinit a odesílá dítě rovnou na endokrinologii.

Tímto mezičlánkem by mohly být např. aktivity společnosti STOB se svými Rodinnými kurzy snižování nadváhy, kde se dítě společně s rodičem učí správným stravovacím návykům a poznávání a eliminování nevhodných myšlenek a emocí.

 
< Předch.   Další >
 
 
 
 
NOVINKY
NEJČTENĚJŠÍ
 
     
  Hravě žij zdravě - Tyto stránky vznikly a jejich provoz byl podpořen z dotačních programů MZ ČR Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví pro rok 2008, 2009 a 2010.
Veškerý zde publikovaný materiál (textový i obrazový), lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka.
Kontaktovat je lze na našem e-mailu. - Webmaster: www, e-mail - Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 bodů.